Переваги
Надувні човни мають ряд безперечних переваг у порівнянні з іншими човнами, які не обмежуються конструкцією або матеріалами, це:
- компактність і невелика вага;
- еластичність та пружність;
- мобільність та відмінні морехідні якості;
- висока швидкість і більша вантажопідйомність;
- простість аварійного ремонту та можливість зберігати в домашніх умовах;
- доступна вартість;
- вони не потребують особливого догляду.
Надувний човен можна згорнути і компактно скласти для зберігання та зручного транспортування, у згорнутому вигляді він займає мало місця.
Ряд ізольованих відсіків у корпусі надувного човна забезпечує підвищену безпеку на воді, що суттєво відрізняє її від жорстко-корпусних човнів. Сам пристрій відсіків дозволяє у разі пошкодження одного з них зберегти надлишковий тиск в інших відсіках, не втратити форму і витримати все завантаження, що дорівнює повній вантажопідйомності. Якщо в надувному човні пошкодяться всі відсіки, що практично неможливо, то й тоді він зможе залишитися на плаву, тому що для видалення всього повітря з відсіків потрібен час і механічні зусилля, що обумовлено незначною різницею тиску у пошкоджених відсіках та атмосферним тиском. Це одна з дуже цінних якостей надувного човна.
Надувні човни, виготовлені згідно з усіма технічними інструкціями, практично неможливо потопити.
Завдяки еластичності та міцності застосовуваних матеріалів, надувний човен пошкодити складніше, ніж жорстко-корпусний. Сама концепція надувного човна - це міцність та еластичність.
Якщо надувний човен перекинеться під час плавання (жоден плавучий засіб не застрахований від неправильного поводження або нещасного випадку) через його невелику вагу човен з легкістю можна повернути в робоче положення, при цьому в кокпіт потрапить лише незначна кількість води.
Багато власників надувних човнів цікавить питання, яка ж реальна вантажопідйомність їх судна.
Будемо відвертими, вантажопідйомність надувного човна завжди дещо вища за обумовлений заводом-виробником у посібнику з експлуатації. Вона залежить в основному від конструкції човна та об'єму повітря, укладеного в камерах плавучості.
Конструкція надувного човна, з одного боку, забезпечує велику вантажопідйомність у порівнянні з жорстко-корпусними човнами тих же розмірів, але з іншого боку, обмежує пасажиромісткість через те, що надувні борти займають певну частину кокпіту човна.
Існує думка, що надувний човен здатний витримати стільки вантажу, скільки його вдається втиснути в кокпіт човна. Надувні човни, навіть повністю заповнені водою, витримують запропоноване навантаження. У каталогах зарубіжних фірм часто можна побачити знімки моторного надувного човна, що перевозить малолітражний автомобіль, у якому ще перебувають пасажири, а осадка човна при цьому досягає не більше половини діаметра борту.
При використанні підвісного мотора до переваг надувних човнів додаються стійкість на курсі, гарна поведінка на хвилі, малий радіус циркуляції, незначна інерція ходу та висока швидкість. Навіть із моторами малої та середньої потужності надувні човни здатні розвивати високу швидкість.
Швидкість човнів з моторами потужністю до 2,2 кВт (3 л. с.) становить 10 км/год.
Завантаження має невеликий вплив на швидкість. Наприклад, надувний човен з мотором потужністю 1,6 кВт (2,2 л. с.) та двома пасажирами розвиває швидкість 6,8 км/год, а з трьома – 6,6 км/год. При моторах середньої потужності надувні човни з одним-двома пасажирами на борту виходять на гліссування.
Надувний човен «STORM» з підвісним мотором човна «Parsun-9.8» і однією людиною на борту розвиває швидкість 27 км/год, швидкість її при вантажі 250 кг становить 14 км/год. Надувні човни з моторами 14,7 - 22,0 кВт (20 - 30 к. с.) набирають швидкість 50 км/год. Швидкість човна "STORM" з мотором "Mercury 15" і однією людиною на борту становить 43 км/год. На гонках з моторами потужністю 36,8 кВт (50 к. с.) швидкість моторних надувних човнів значно вища і може досягати 100 км/год.