Перший та основний пункт експлуатації надувного човна – це спуск на воду. Відходити від берега завжди слід дуже обережно, попередньо перевіривши сам берег і дно водоймища - там можуть виявитися скла, колоди та інше сміття, яке може пошкодити човен. Посилену увагу необхідно приділяти під час плавання на лісосплавних річках або водоймищах, які сильно меліють у літній період. Це ж стосується і зворотного шляху: відходити від берега і причалювати до нього потрібно повільно, обережно, ретельно оглядаючи дно водойми.

При веслуванні на надувному човні веслом з опорою на борт весляр сідає спиною до руху, а при веслуванні гребком — обличчям до руху. Ручати весла треба тримати вільно, без напруги. Навчитися користуватися надувним човном може будь-хто - достатньо опанувати азами веслування. Оскільки надувні човни схильні до нишпорення і дрейфу, веслувати на ньому необхідно короткими гребками, в цьому випадку він легко ковзає по воді і краще утримується на курсі. У сильний вітер або при швидкій течії бажано прив'язувати до тіла кінець носового фалиня, особливо при плаванні поодинці, щоб при випадковому падінні людини за борт човен не віднесло далеко від нього.

Кожен власник надувного човна знає, що на одному якорі вона дуже нестійка, її «носить» вітром, а встановлювати два якорі важко. І все ж таки існує спосіб надійної одноякорної постановки човна: фал пропускається в бічні кільця на балонах і зв'язується так, щоб утворився трикутник з довжиною сторони приблизно два метри, на вільному кінці фала закріплюють якір, фал пересувається в кільцях до потрібного положення човна, в якому його буде утримувати вітер чи течію. В результаті з'являється можливість постановки човна під різними кутами до вітру або течії та збільшення тим самим району облову риби. 15 л. >

Плава на моторному човні слід пам'ятати, що через малу інерцію ходу при миттєвому гальмуванні кормова хвиля може наздогнати човен і захлеснути його через виріз у транці. Тому гальмувати потрібно плавно, поступово скидаючи швидкість обертання двигуна. Не слід тримати курс човна прямо на великі хвилі, краще по черзі підставляти один, то інший борт під кутом до хвилі. Повертати також слід плавно, повільно зменшуючи частоту обертання двигуна, так як при різкому повороті хвиля може залити човен через транец.

Швидкість моторного човна залежить від завантаження, потужності та частоти обертання двигуна. будь-якому завантаженні. У той самий час зміна навантаження позначається лише з човнах з малопотужними моторами. На човнах з моторами середньої і великої потужності навантаження надає менший вплив на швидкість, оскільки вони можуть забезпечити гліссування навіть при повному завантаженні. ресурс двигуна, пройдена відстань, і правильно вибирати їх оптимальне співвідношення, яке залежить від цілей та умов плавання. Збільшення частоти обертання не завжди пропорційне приросту швидкості, пройденій відстані та витраті палива.